Satysfakcja z pracy przynosi zyski indywidualne i dla firm
Praca, która nie daje satysfakcji, to nie to samo, co zła praca – pisze Lencioni, podsumowując opowieść o menedżerze, który poszukiwał spełnienia w pracy. Niedzielna depresja to jedno z tych zjawisk, które dotyka pracowników niezależnie od branż, zajmowanych stanowisk i wysokości zarobków. Od czego zatem zależy satysfakcja z pracy?
Lencioni przekonująco opowiada nam o trzech wymiarach niezbędnych do tego, żeby praca miała sens i dawała frajdę:
- Nie możemy być w niej anonimowi. To oznacza, że potrzebujemy być widoczni, widziani i usłyszani.
- Potrzebujemy większego celu, rozumienia sensu. Lencioni nazywa to doniosłością, co w sumie przekłada się na nasze poczucie, że jesteśmy komuś do czegoś potrzebni. Zależy nam na poczuciu, że pomagamy innym.
- Musimy mieć poczucie, że nasza praca jest wymierna. Potrzebujemy realnych miar, które pozwalają nam dostrzegać rezultaty naszych działań. To dlatego swoją pracę lubią sportowcy i sprzedawcy.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Może nie zawsze właściwie zdajemy sobie sprawę z tego, że niewiele potrzeba, żeby samemu sobie pomóc odczuwać satysfakcję z pracy albo pomóc ją odczuwać innym w naszym zespole. Historia Briana Baileya to przy okazji opowieść o nieprzewidywalności tego, co nas spotyka i z czym musimy się zmierzyć.
Ale poza opowiastką mamy serię praktycznych wskazówek, jak wspierać siebie i innych w tym, żeby nasza praca wzmacniała nasze osobiste cele. Przy okazji wylicza sporo zysków na firm, które potrafią zadbać o dobro jednostkowego pracownika.
Możliwość odróżnienia się od konkurencji dzięki budowie kultury satysfakcji i spełnienia w pracy jest nie do przecenienia. W świecie wszechobecnej technologii i szybkiego rozprzestrzeniania informacji coraz trudniej zyskać przewagę konkurencyjną, podejmując decyzje o charakterze strategicznym i taktycznym. Wyróżnienie kulturowe jest dziś cenione wyżej niż kiedykolwiek, jako że wymaga odwagi i dyscypliny, a nie tylko kreatywności i wiedzy.
Patrick Lencioni, Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia
Nie daj się zwieść prostocie przekazywanego tu komunikatu. Lencioni przedstawia praktyczne rozwiązania, które pozwolą uzyskać lepsze wyniki finansowe poprzez skoncentrowanie uwagi na ludziach. Znalazłem tu wiele nowych pomysłów na samodoskonalenie.
Jeff Lamb, wiceprezes ds. rozwoju pracowników i przywództwa w Southwest Airlines
Patrick Lencioni jest założycielem The Table Group, firmy konsultingowej specjalizującej się w rozwoju zespołów menedżerskich i promowaniu zdrowej kultury organizacji. Jako konsultant i uznany mówca współpracował z tysiącami kierowników wyższego szczebla, zarówno w firmach z listy Fortune 500, jak i dopiero co rozpoczynających działalność, także w organizacjach non profit. Lencioni jest autorem kilku książek, jego książka Pięć dysfunkcji pracy zespołowej została bestsellerem „New York Timesa”.