Język kształtuje kulturę organizacji
To dość zaskakująca książka, którą czyta się z rosnącym zdziwieniem… Bezsprzecznie autor obrazuje potęgę języka liderów, którzy nie tylko tym, co mówią, ale i w jaki sposób to robią, wpływają na swój zespół. Przy okazji to drobiazgowa analiza zapisów rozmów szefów i podwładnych na okręcie El Faro, który zatonął.
Oryginalny tytuł precyzyjniej oddaje zasadniczą tezę autora: Language is Leadership. L. David Marquet jest byłym wojskowym, analizuje oczywiście przypadek zespołu szalenie hierarchicznego, ale przy okazji szybko przekonujemy się, jak bardzo jego rady mogą okazać się przydatne także w naszych organizacjach.
7 najważniejszych tez
1. Język kształtuje kulturę organizacyjną
Marquet podkreśla, że język używany przez liderów wpływa na kulturę organizacyjną. Pozytywny, inspirujący język może budować zaangażowanie i motywację w zespole.
W jakich sytuacjach lider może więc używał pozytywnego języka, aby podkreślić znaczenie współpracy? W jaki konkretnie sposób można doprowadzić do poprawy atmosfery i wydajności pracy? Praktyczne przykłady – zaskakująco konkretne wskazówki.
2. Kluczowe jest pytanie, nie odpowiedź
Tylko pytania pobudzają myślenie i rozwijają potencjał zespołu. Nierzadko także stają się fundamentem budowania poczucia bezpieczeństwa w zespole.
3. Język jest narzędziem budowania autentycznej relacji
Oczywiście, że chodzi o empatię… ale w wydaniu Marqueta język empatii nie brzmi banalnie, za to odsłania swoją siłę. Szczególnie wymowne stają się wywody dotyczące różnorodności.
Akceptowanie różnorodności jest korzystne dla myślenia. Ograniczanie różnorodności jest korzystne dla działania. […] Język akceptowania różnorodności jest otwarty, ciekawy, probabilistyczny i skoncentrowany na ulepszaniu.
L. David Marquet, Język przywództwa
4. Buduj klarowne ramy komunikacyjne
Znów niby banał… ale czy to nie brak precyzji i klarowności doprowadził do tragedii na El Faro? Przejrzystość dziś staje się jedną z kluczowych wartości liderów.
5. Zmień język, a zmienisz swoje działanie (i efekty)
I mowa tu przede wszystkim o tym, jak używanie konstruktywnego języka wpływa na realizowanie celów. W przywództwie – pisze Marquet – chodzi o ułatwianie życia innym, a nie o obarczanie ich winą.
Zachęcanie innych do zabierania głosu czy nawet „usamodzielnienie” ich hasłami typu „nie wahaj się zmienić kursu” zwyczajnie nie sprawdza się w środowisku, w którym decyzje podejmuje się odgórnie.
L. David Marquet, Język przywództwa
6. Dostrzegaj mniejszość
Kiedy większość zaczyna kształtować jakąś opinię, to tym w mniejszości znacznie trudniej wyrazić odmienne zdanie. Rolą lidera jest umieć dostrzec i zbudować ten rodzaj środowiska, dzięki któremu mogą wybrzmieć wszystkie głosy.
Wszelkie innowacje zaczynają się od myśli osób o odmiennym zdaniu, więc dążenie do kompromisu nieuchronnie prowadzi do wstrzymywania zmian.
L. David Marquet, Język przywództwa
7. Język jest najskuteczniejszym narzędziem mobilizacji
Jak dziś inspirować? Jak budować kulturę zaangażowania? Czym jest autentyczność? Uważność i nauka – znów te dość zgrane rady są w „Języku przywództwa” szalenie interesująco ułożone w sytuacyjne przykłady.